ייעוץ עסקי לקבלנים ושיפוצים

 

יועץ עסקי פיננסי וארגוני

מומחה בענף הבניה והקבלנים לרבות שידרוג שיפוצניקים

 מלווה קבלנים ב 15 שנים האחרונות

כל בעלי המקצוע השותפים לתהליך הבניה: שלד, בניה,אינסטלציה, מיזוג אויר, צבע, וכ"ד 

הצלחות מהפכניות בליווי לקוחותינו

ארבל יהודה

052-8825717

 
חברתנו מלווה קבלנים במרבית תחומי המִמְשָק לבניה. החל משלב השלד, דרך כל מערכות הפנים בבניין, עד שלב הסיום והמסירה ללקוח.
צברנו ניסיון של למעלה מ 15 שנה בליווי חברות ועסקים הקשורים לענף הבניה הקבלנים והשיפוצים.
יש ברשותנו כלי ניהול רבים שתוכננו עבור ענף הבניה והקבלנים לרבות, תמחור פרוייקטים לבניה חכם, הגשת הצעות מחיר לבניה, מעקב אחר הצעות מחיר וליידםלבניה, התמחרות מול היזם/לקוח וסגירת עסקאות, כלים לניהול ומעקב פרוייקטים בבניה. ניהול כ-א בפרוייקטים של בניה, ניהול הגביה, סיום הפרוייקט ויציאה מהשטח.
 
מרגע שהשלד עומד על תילו נכנסים לבית הפרטי או לבניין המשותף , סידרה של בעלי מקצוע מיומנים אשר מתפקידם להכשיר את השלד למקום בו ניתן להתגורר בנוחות ובסטנדרטים גבוהים בהתאם להוראות החוק ורמת הגימור הנדרשת במפרט.
בין ענפי המשנה ניתן למנות: אינסטלציה בבניין , אלומניום וסגירת פתחים בבנין, ריצוף, חשמל, צבע, גבס, מיזוג אויר, ברזל, גינון ופיתוח חיצוני, עד רמת הריהוט בבניין.
 

ענף הבניה אחרי מלחמת חרבות ברזל 

 
לאחר מלחמת חרבות ברזל וגם לאחר הקורונה ענף הבניה חווה טראומה ייחודית העלולה לחזור באופנים אחרים. הבסיס לטראומה נעוץ בהון האונשי המפעיל את הענף. הקונספציה הייתה כי , פועלים המגיעים מיו"ש ומעזה מתאימים לענף ומהווים הבסיס להנעה של הענף. באשר הן נדרשים אצלנו, הם מייצרים רגיעה  פיננסית בשטחים. 
לעיתים משברים מציפים לקונות בניהול. הסתבר שהפועלים מהשטחים איינם ייעילים, מיושנים בטכניקות העבודה, אינם ייציבים בנוכחות, חודש הרמדן משבית את הענף למשך חודש ימים ובזמני משבר בטחוני וסגר הענף מושבת. 
כך גם הענף אצלנו לא התפתח, המשיך לעבוד בטכניקות מיושנות ומסורתיות מותאמות לסוג העובדים.
 
ענף הבניה חייב לעשות שינוי בסיוע הממשלה בכל הקשור לענף. הן האימוץ טכניקות בניה חדישות ומהירות המקובלות כיום בעולם. כ"כ לא להתבסס על פועלים מהשטחים ולייבא פועלים לתקופות קצובות ממדינות רבות בעולם המשוועות לספק ידיים עובדות. 
 
כל חברת בניה, קטנה כגדולה יכולה להתחיל ולאמץ שני עקרונות אלה בלי תלות והמתנה למדינה.
עובדים מיומנים מחו"לאוטומציה וטכניקות חדישות  בתחום הבניה. 
 
במקביל לענף קבלני הבניין, תמיד פעל וצמח ענף השיפוצים  והיה תמיד חלק מענף הבניה, 
ענף השיפוצים מגלגל למעלה מ־16 מיליארד שקלים בשנה, מתוכם כ־6 מיליארד שקלים בתחום השיפוץ במשקי הבית וכ־10 מיליארד שקלים בתחום עבודות שיפוץ ותחזוקה של מוסדות ומשרדים ממשלתיים. 18,000 קבלני שיפוצים עובדים בתחום, מתוכם עד היום רק כ־10% רשומים בפנקס הקבלנים וכפופים לפיקוח רגולטורי ומקצועי של משרד הבינוי והשיכון. 

להלן מקצת גורמים המשפיעים על ענף הבניה והשיפוצים.

א. הייזם - עושה הכל כדי לצמצם את הרווחיות של קבלני הגמר לבניין והשיפוצים.
ב. תחרות קשה – בין מקבילים בענף, כאשר כולם מכוונים למחיר הנמוך ביותר כדי לזכות בפרויקט.
ג. כניסה של עבודה זולה – בעיקר קבלני משנה מהשטחים, ללא פיקוח על חוקי הבניה וזכויות עובדים.
ד. דרישות החוק באשר לחוקי העסקה וסטנדרטים של בניה. המחייבים אישורים, תעודות, ובדיקות .
ה. חוסר ידע ניהולי בד"כ של קבלן המשנה, אינסטלטור שצמח והפך לחברת אינסטלציה, מבלי ידע בתמחור, תקצוב, ניהול פרוייקטים ניהול מערך עובדים, שיווק, ניהול פיננסי וכד'.
יחסי גומלין בין פרמטרים בענף הבניה ובכלכלת המשק, לבין מצבן של חברות הגמר לבניין
פרמטרים בענף הבניה כוללים בעיקר מספר מרכיבים: כגון התחלות בניה, מחירי הדיור, פיזור התחלות הבניה.
כאן נעוץ אחד הקשיים של ענף השיפוצים בארץ. הגורמים הרגולטורים
 
כאן נעוץ אחד הקשיים של ענף  השיפוצים בארץ. הגורמים לרגולטוריים. כדי לזכות בעבודות גדולות יחסית יש להימנות עם קבוצת הקבלנים המורשים.

כלכלת המשק – בתחילת שנות ה 2020 המשק חווה כלכלה יציבה וחזקה, שפל בענף הבניה, ומגפת הקורונה ברקע. שר הבינוי פועל להסדיר את המחסום הרגולטורי תוך התקנת תקנות חדשות שיאפשרו לקבלני שיפוצים המבצעים עבודות מעל 350 א"ש להימנות על מרשם הקבלנים המורשים. זאת לאחר שיעברו מבחנים מתאימים.
 
הניסיון למגר את תופעת החאפרים בענף קבלני הבניין והשיפוצים נמשך. הצעת חוק קובעת כי קבלני הבניין והשיפוצים יהיו חייבים לציין במפורש בהסכם העבודה את תקופת האחריות על כל סוג עבודה. כאשר החובה היא לתת אחריות של שנה אחת לפחות.

  מי הם המרווחים מהתהליך:

הספקים – באשר הם מוכרים את החומרים לקבלן במחירים ובתנאים המותירים להם רווחיות.
הייזם – בקבלת הצעת המחיר, תוך דרישה למחירי מינימום, ותנאי אשראי המכבידים על הקבלן.
העובדים- עובדים מקצועיים שכרם גבוה, עד 1000 ש"ח ביום, משולם במקרים רבים במזומן, באותו חודש או שבוע.
הבנקים- מנצלים את חולשתו של הקבלן וצרכיו למימון. גובים עמלות גבוהות, נותנים הלוואות בריביות גבוהות, ובעיקר משעבדים נכסים של הקבלן, מה שמותיר אותו עם החזרים חודשיים גבוהים שאינו יכול לעמוד בהן. כתוצאה מכך נאלץ לוותר על נכסיו המשמשים בטוחות בבנק.
מוסדות המדינה - הגוף חסר החמלה הגדול ביותר במערכת העסקית בארץ הוא המדינה עצמה. על גופי הגביה שלה, לרבות, מס הכנסה, מע"מ, ב"ל, ואחרים. במקרים בהם ספקים ובנקים נוטים לוותר ולמחוק חלק מהחוב או כולו – גופי הגביה הממשלתיים אינם מוותרים, אלא פורסים בריביות גבוהות עד תשלום השקל האחרון.

תמצית סקירה - ענפים בגמר לבניין

אלומיניום וברזל
באמצעות ביז ויזן טופלו חברות לייצור מוצרי אלומיניום לבנין, חלונות ודלתות, ברזל בלגי, וברזל לקונסטרוקציה בבנין.

יעוץ עסקי לקבלנים בתחום האלומיניום

שלושת התחומים נמצאים תחת הקטגוריה - גמר לבניין ומאופיינים בקושי להגדיר אסטרטגיה עסקית שיווקית, קושי בשיווק, קושי בתמחור, ניהול פיננסי ותזרים מזומנים, ניהול ייצור, ניהול עובדים, תכנון זמן, קביעת סטנדרטים גבוהים לייצור ושרות לקוחות, חלוקת תפקידים בארגון, נוהלי עבודה.

הטיפול בתחומים הנ"ל הניב תוצאות מעולות לחברות בטיפול, המחזורים עלו בעשרות אחוזים, הייצור פעל על בסיס תכנון, נוהלים, רמת ייצור ושרות גבוהים, השיווק היה לאינטנסיבי תוך שימוש בכלי מכירה. נבנו כלי ניהול רבים למטרות שונות: ניהול תזרים, תמחור פרוייקטים, ניהול פרוייקטים ועוד' כלים לצרכים ייחודיים.

ייעוץ עסקי לקבלני בניין המבצעים עבודת גבס ועיצוב

באמצעות ביז ויזן היה טיפול בספקי גבס גדולים, קבלנים לעבודות גבס ומעצבים בתכנון דקורציה ועבודות גבס.
הגבס הינו אחד המוצרים המובילים בתכנון החלוקה של חללים, ובאספקת פתרונות דקורטיביים בתוך החלל, לרבות קרניזים, הנמכות תקרה, תכנון ועיצוב תאורה ועוד.
הענף נפגע קשות בשנים האחרונות, חברות רבות מהשטחים ומהמגזר זכו במכרזים והוציאו אל מחוץ למשחק חברות גדולות ומוכרות בענף.
חברת אורבונד שהובילה את הענף במשך שנים רבות הודות לשליטה המלאה שהייתה לה על ייבוא וייצור הגבס לשוק המקומי איבדה את הבכורה מהרגע שיבואנים נוספים החלו מייבאים מוצרי גבס באופן עצמאי. כך גם אבד הסדר שהיה בענף.
היצרנים בעולם הגבס סבלו מאותן תופעות האופייניות לכל מגזר הגמר לבניין.

ייעוץ עסקי לקבלני בניין , מיזוג אויר ואינסטלציה

שני תחומים המשלבים צנרת, טכנולוגיה, ועיצוב פנים.
יעוץ עסקי לקבלני מיזוג אויר
מיזוג אויר ומערכות קרור נדרשים בבניה למגורים ובתעשיה המחייבת מיזור אויר למתקנים. הענף נשלט על ידי חברות ספורות וממותגות הייטב. מרכיב התחרות הגיע בענף זה לשיאים שאינם מוכרים בענפים אחרים.
החברות המובילות הן אלקטרה, תדיראן, וטורנדו, כאשר טורנדו פועלת תחת מספר מותגי משנה כגון: ענק המזגנים, עולם המיזוג ומיני שמות שונים המובילים את אותם הבעלים ומחסנים.
קיימת הפרדה בין עלות החומר לעלות ההתקנה. מתקיני טורנדו לדוגמה, רוכשים את המזגן באותו מחיר הנמכר לצרכן, והרווח היחיד הוא עבור ההתקנה . עלות ההתקנה אף היא מינימאלית והתחרות בין המתקינים השונים היא על בסיס התשלום למתקין. התמחור נמצא לקוי במקרים רבים ולא לקח בחשבון עלויות נוספות להתקנה, הובלה, שרות, בלתמי"מ.
מצב זה ייצר בעיתיות וקושי לחברות בענף. במרבית המקרים ההמלצה הייתה להוסיף מרכזי רווח חדשים בנוסף למתקנת מערכת המיזוג, כגון : הנמכות תקרה דקורטיביות, עבודות גבס, עבודות חשמל, תוך הסתייעות בעיצוב פנים .
תכנון מערכות מיזוג אוויר מתחיל בשלב הקמת השלד. הייעוץ העסקי לקבלני מיזוג אוויר סייע מאוד בקבלת החלטות אסטרטגיות, תמחור, מרכזי רווח חדשים, והתנהלות פיננסית.

ייעוץ עסקי לחברות קבלניות מתחום הבניהה והאינסטלציה 

חברות האינסטלציה נחלקות למספר קבוצות משנה.
1. אינסטלציה למבנים ייעודיים גדולים: בתי חולים, מתקנים צבאיים, מפעלים ,
2. אינסטלציה למבני מגורים קטנים וגדולים.
3. מתן שרותי אינסטלציה ותיקונים, לפרטיים ומוסדות.
כל אחת מקבוצות אלו שונה מרעותה באופן משמעותי מכל בחינה שהיא: תכנון ארגוני, מאגר לקוחות,מיתוג,שיווק, פיננסים, תמחור, וכל מרכיב בפעילות העסקית.

ייעוץ עסקי לקבלני בניין,  לנגריות וענף העץ

נגריות וענף העץ – כולל תת קטגוריות והתמחויות שונות בין הייתר, תחום הנגרות לבניין, ריהוט למגורים, ריהוט משרדי, תערוכות ותפאורות.

יעוץ עסקי לנגריות וקבלנים מתחום העץ
כל אחד מתחומים אלה ואחרים מתקשים במיומנויות הבסיסיות של ניהול גוף יצרני הכולל מפעל ייצור, תכנון אדריכלי, תמחור מקצועי, ניהול פרוייקטים, רמת שרות ועוד.
בשנים האחרונות ליווינו וייעצנו לחברות רבים בתחום. ובכולם עמדנו על פרופיל התנהלות המציף קושי בניהול כללי, ליקויים בתמחור מקצועי, ניהול פרוייקטים לקוי, הפסדים ברמת הפרוייקט, רמת שרות וגימור לא לשביעות רצון הלקוח, מצב פיננסי המחייב דיון ומעל לכל הכחשה מוחלטת לגבי כל ליקוי בהתנהלות העסקית.
בשנים האחרונות 2011-2015 – הענף הצטמק מעט, מספר חברות מטבחים גדולות סגרו את שעריהן, רשתות ריהוט אחרות נעלמו, נגריות קטנות רבות סגרו אף הן, היקף ההזמנות קטן, המו"מ נעשה מורכב וקשה, מתחרים מגישים הצעות מחיר לא ראליות, יש חדירה של סחורות מסין. הריהוט מאיקאה נעשה מעוצב יותר וברמות גימור משופרות.
פתיחת עסק בתחום בתקופה זו יש בה סיכון רב ומחייבת ליווי מקצועי כדי לשרות את השנים הראשונות הקריטיות למחזור חיי העסק.
עסקים קיימים בתחום המזהים חלק מהקשיים של הענף מוזמנים לייצר עימנו קשר, לפגישה ראשונה בלתי מחייבת.

ניתן לפנות ליהודה ארבל – טל נייד: 052-8825717